" />

Dolina Ekologicznej Żywności na Lubelskim Festiwalu Nauki

Autor: Barbara Szymoniuk Data: 2015-09-26
Podczas tegorocznego Pikniku Naukowego Lubelskiego Festiwalu Nauki, który odbył się w niedzielę 20. września, na wspólnym stoisku Wydziału Zarządzania Politechniki Lubelskiej oraz klastra Dolina Ekologicznej Żywności zrealizowany został projekt pn. “Jak promować ekologiczny styl życia i gospodarowania?”.

Projekt ten powstał pod kierunkiem Barbary Szymoniuk, Teresy Borzęckiej i Danuty Smoleń ze Stowarzyszenia „EkoLubelszczyzna”. W ramach projektu goście stoiska prezentacyjnego mogli się dowiedzieć, w oparciu o przykłady działań w Polsce i na świecie:

  • jak prowadzić proekologiczny styl życia  i gospodarowania wspierając zrównoważony rozwójkonsumpcję?
  • jak promować zrównoważoną gospodarkę i administrację?
  • jaka jest rola edukacji i jej instytucji w promocji proekologicznego stylu życia?
  • jak promować zrównoważoną konsumpcję oraz zdrowy i przyjazny środowisku styl życia?

Z myślą o uczestnikach prezentacji zostały przygotowane specjalne foldery informacyjne, autorstwa Karoliny Franczak z „EkoLubelszczyzny”, oraz  przewodnik „Jak promować proekologiczny styl życia i gospodarowania? Przykłady dobrych praktyk z Islandii, Finlandii i Niemiec”. Publikacja, będąca efektem koordynowanego przez Stowarzyszenie projektu Leonardo da Vinci VETPRO pn. Go Green Across Europe, została wydana przez Wydawnictwo Politechniki Lubelskiej. Smaczne ciasteczka orkiszowe, jabłkowe i brzoskwiniowe upiekła specjalnie dla gości stoiska Pani Teresa Borzęcka.

Dodatkową atrakcją projektu były produkty ekologiczne do degustacji, zaoferowane przez tworzących „Ekologiczną Wyspę” producentów z klastra Dolina Ekologicznej Żywności i „EkoLubelszczyzny”: Zakład Mięsny Wasąg (fantastyczne, tradycyjne wędliny), Cukiernia Zaniewicz (rewelacyjne sękacze), Gospodarstwo Pasieczne Państwa Nydzów (miodowe nowości i prawdziwe plastry miodu na pamiątkę) oraz „Zielony Poligon” Pana Pawła Niewęgłowskiego (mało znane w Polsce bomby witaminowe: dżemy marchewkowe i dyniowe z dodatkiem owoców).

Mimo rzęsistego deszczu projekt oraz towarzysząca mu „Ekologiczna Wyspa”, koordynowana przez Panią dr inż. Małgorzatę Ciosmak z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej, cieszyły się dużym powodzeniem wśród festiwalowych gości. Chętnie zatrzymywali się oni, aby porozmawiać na tematy ekologiczne, degustować naturalne smakołyki oraz otrzymać specjalnie przygotowane przewodniki i foldery. Na ekspozycji Zielonego Poligonu bawili się owocowo-warzywnym ogniwem elektrycznym lub zapoznawali z konstrukcją samonawadniającej się doniczki, w prosty sposób wykonanej ze zużytej, plastikowej butelki.

Kolejny Piknik Naukowy, w którym Dolina z pewnością weźmie udziałjuż za rok!

Galeria strony

" data-send="false" data-width="450" data-show-faces="false">