" />

Gala finałowa konkursu „Nakręć Się Na Zdrowie”

Autor: Karolina Franczak Data: 2011-11-30
W poniedziałek 28 listopada br. w Warszawie, w kinie Kultura, odbyła się finałowa gala pierwszej edycji konkursu filmów proekologicznych „Nakręć Się Na Zdrowie”. Udział w nim brali uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, których zadaniem było stworzenie krótkich spotów propagujących zdrowy styl życia oraz żywność ekologiczną.

Zorganizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem. W jego propagowaniu pomagali uczestnicy Doliny Ekologicznej zywności. W konkursie  brało udział ponad 400 uczestników wchodzących w skład prawie 40 zespołów. Jury przeczytało 300 raportów i oceniło 41 filmów. – Nie było łatwo, bo w waszych młodych głowach powstają niesamowite pomysły godne starych wyjadaczy i teraz będę tylko czekać kiedy o waszych nazwiskach zrobi się głośno w branży filmowej. – mówił do obecnych na sali laureatów przewodniczący Zespołu Sędziowskiego, a jednocześnie prowadzący galę, Pan Tadeusz Kijański, który został zaproszony do współpracy przez organizatorów aby zapewnić jak największy profesjonalizm oceny nadesłanych prac. Polski reżyser, aktor, malarz i pisarz niestrudzenie angażuje się w działalność na rzecz ochrony środowiska. Od wielu lat współpracuje z Ministerstwem Środowiska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Lasami Państwowymi i Fundacją Poszanowania Energii. Jest laureatem wielu nagród międzynarodowych, w tym nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Ekologicznych ENVIROFILM 2002 (za film „Raport”). Patronami konkursu i sponsorami nagród było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Środowiska. Partnerami zaś Uniwersytet Warszawski - Uniwersyteckie Centrum Badań Nad Środowiskiem Przyrodniczym, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego - Katedra Rolnictwa Ekologicznego, Stopklatka.pl, Filmowe Wydawnictwo Wojciech Marzec, Fresh Mail, dCamera, Zielona lekcja, Perspektywy, Multico oraz Fundacja Kocham Polską Przyrodę. Koordynatorem projektu była Pani Katarzyna Radzio.

Głównym celem konkursu było:

 • Zwiększenie zapotrzebowania społecznego na produkty rolnictwa ekologicznego;
 • Wspieranie kampanii informacyjnych i promocyjnych w sektorze produkcji ekologicznej;
 • Zmiana nawyków żywieniowych na rzecz dokonywania świadomego wyboru żywności ekologicznej, skutkującego podniesieniem stanu zdrowia młodzieży i społeczeństwa;
 • Upowszechnianie wiedzy na temat zasad znakowania żywności ekologicznej;
 • Uświadomienie, że sposób produkcji w ekologicznym gospodarstwie rolnym wpływa pozytywnie na ochronę środowiska, poziom różnorodności biologicznej, glebę oraz zdrowotność roślin i zwierząt.

Przedmiotem konkursu był spot (30-45 sekund) oraz reportaż „Za kulisami” (do 3 minut) z jego realizacji.
Tematyka spotu powinna była dotyczyć jednego z następujących zagadnień:

 • Znaczenia różnorodnego, zbilansowanego odżywiania ze szczególnym zwróceniem uwagi na spożycie warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych i innych zalecanych w piramidzie żywienia;
 • Promocji żywności produkowanej metodami ekologicznymi;
 • Uświadomienia walorów zdrowotnych żywności ekologicznej;
 • Uświadomienia konieczności dokonywania właściwych wyborów żywieniowych;
 • Uświadomienie negatywnych skutków niewłaściwych zwyczajów żywieniowych;
 • Wymiany między rówieśnikami informacji na temat zwyczajów żywieniowych młodych ludzi;
 • Przedstawienia pozytywnego wpływu na ochronę środowiska, poziom różnorodności biologicznej, glebę oraz zdrowotność roślin i zwierząt poprzez rolnictwo ekologiczne.

Jak udało się to laureatom można zobaczyć na stronie www.filmnazdrowie.pl, gdzie dostępne są wszystkie spoty, jak również zakulisowe reportaże.

Link do zwycięskiego spotu w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zespołu Filmowies:

http://www.filmnazdrowie.pl/index.php?m=fi&id=571&pm=spot&kat=&sort=

Galeria strony

" data-send="false" data-width="450" data-show-faces="false">