" />

III Festiwal Ekologiczny u Bernardynów

Autor: Biuro Prasowe klastra DEŻ Data: 2011-09-30
W niedzielę 18 września w Leżajsku odbył się III Festiwal Ekologiczny u Bernardynów

W niedzielę 18 września w Leżajsku odbył się III Festiwal Ekologiczny u Bernardynów, który oficjalnie rozpoczął Prezes PIRE, Marian Wójtowicz, a słowo wstępne wygłosił gospodarz Festiwalu, kustosz klasztoru OO. Bernardynów w Leżajsku, o. Joachim Ciupa. Został odczytany list od Marszałka Województwa Podkarpackiego Mirosława Karapyty, który objął Festiwal honorowym patronatem. Współorganizatorami wydarzenia są Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Starostwo Powiatowe w Leżajsku, Klasztor OO. Bernardynów w Leżajsku, Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego oraz Leżajskie Stowarzyszenie Gospodarstw Ekologicznych.

To doskonała okazja dla rolników do zaprezentowania swoich produktów, a dla zwiedzających możliwość zapoznania się z lokalnym rolnictwem ekologicznym oraz okazja do kupienia produktów wysokiej jakości.

Barwy Zdrowia               Ekologiczne Soki

                 Produkty ekologiczne firmy „Barwy zdrowia” z Tarnogrodu                                                                              Ekologiczne soki Państwa Turynów z Nowej Sarzyny

Organizowanie Festiwalu ma na celu przede wszystkim przekazanie wiedzy o tym, czym jest rolnictwo ekologiczne, czym różnią się produkty ekologiczne od konwencjonalnej żywności. Wystawcy sprzedają, ale także dają możliwość degustacji swoich produktów.

W trakcie Festiwalu przeprowadzono krótkie wykłady. Na temat wpływu żywności ekologicznej na zdrowie człowieka mówiła dr Janina Błażej, nieoceniony autorytet w dziedzinie rolnictwa. O selektywnej zbiórce śmieci wykład poprowadził przedstawiciel Miejskich Zakładów Komunalnych w Leżajsku. Pogadankę zakończoną konkursami dla dzieci i młodzieży z wielkim zaangażowaniem poprowadziła Agnieszka Niemiec, instruktor w Domu Kultury w Biedaczowie. Nauczyciele z rzeszowskiej Szkoły Podstawowej nr 25, współtworzący Wojewódzki Zespół Edukacji Ekologicznej Dzieci i Młodzieży przy PIRE, zorganizowali wykład na temat edukacji ekologicznej, prawidłowego odżywiania oraz aktywnego stylu życia. Wykład zakończono konkursami, a dzieci nagrodzono materiałami dydaktyczno – informacyjnymi, które powstały z pomocą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Konkurs

Konkurs z wiedzy o ekologii prowadzony przez nauczycielki z SP 25 w Rzeszowie

Podczas Festiwalu na scenie wystąpiły zespoły artystyczne dzieci z Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku: Hajduczki, Fajne Gienki, Meritum, Leliwa i Mała Leliwa. Programy artystyczne wspaniale zaprezentowały również dzieci z Judaszówki, filii Domu Kultury w Nowej Sarzynie: Perełka, Tancereczka oraz Trzebośka. Z bardzo ciekawymi przedstawieniami wystąpiły teatrzyki: ze Szkoły Podstawowej w Rudzie Łańcuckiej ze sztuką „Od ziarenka do bochenka”, a teatrzyk z Domu Kultury w Judaszówce wystawił „Święto chłopa”. Nie sposób w tym miejscu nie pogratulować wszystkim nauczycielom, opiekunom i pracownikom Domów Kultury w Biedaczowie, Judaszówce i w Leżajsku wspaniałych efektów ich pracy oraz pracy dzieci, które wystąpiły w czasie Festiwalu, dlatego szczerze gratulujemy!

Hajduczaki       Leliwa

                                             Zespół Hajduczki z MCK w Leżajsku                                                                                                  Zespół Leliwa z MCK w Leżajsku

W trakcie trwania Festiwalu działał punkt informacyjny Wojewódzkiego Zespołu Edukacji Ekologicznej Dzieci i Młodzieży PIRE. Wszyscy zainteresowani nauczyciele, rodzice mogli uzyskać informacje na temat prowadzonych przez Izbę programów edukacyjnych dla dzieci w przedszkolach i szkołach województwa podkarpackiego. Informowano także o możliwości uczestniczenia dzieci w wycieczkach do gospodarstw ekologicznych organizowanych przez Izbę.

Wśród wystawców byli także przedstawiciele instytucji rolniczych oraz MZK w Leżajsku, którzy zaangażowali się merytorycznie w ideę organizowanego wydarzenia, czyli ekologię, która dotyczy rolnictwa, żywności, a także ochrony środowiska.

Festiwal uświetnił swoim wystąpieniem poseł Kazimierz Gołojuch, członek Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Rzeszowie, Marek Ordyczyński, dla którego Leżajsk jest miastem rodzinnym, a tematyka Festiwalu bliska sercu, Krystyna Gdula dyrektor PODR w Boguchwale oraz wielu innych gości.

III Festiwal Ekologiczny u Bernardynów w Leżajsku zakończył się ogromnym sukcesem. Przybyli liczni zwiedzający, podczas imprezy zaprezentowały się różnorodne gospodarstwa i firmy ekologiczne, nawet piękna słoneczna pogoda sprzyjała wszystkim tego dnia.

Goscie

Zwiedzający i goście podczasFestiwalu

Osiągnięcie sukcesu nie byłoby możliwe bez ciężkiej pracy organizatorów, którzy społecznie działają w ramach stowarzyszeń, bez pomocy instytucji i firm, które finansowo wsparły przedsięwzięcie, bez wielkiego zaangażowania wielu osób, które pomogły zorganizować III Festiwal Ekologiczny w Leżajsku. Za wszelką pomoc wszystkim serdecznie dziękujemy.

" data-send="false" data-width="450" data-show-faces="false">