" />

Żywność eko na święta

Autor: Biuro prasowe klastra DEŻ Data: 2011-12-19
Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej… Świąteczny stół jest z reguły suto zastawiony mnóstwem pysznych i bardzo kalorycznych potraw.

 

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej…

Świąteczny stół jest z reguły suto zastawiony mnóstwem pysznych i bardzo kalorycznych potraw. Warto do tradycji świątecznej wprowadzić zwyczaj serwowania niskokalorycznych potraw z tradycyjnych świątecznych produktów. Można także przygotowując Świąteczną kolację być EKO.

Większość składników poniższych potraw można nabyć w sklepach z ekologiczną żywnością.

 

Ryba w sosie winno - orzechowym - 3 porcje - ok. 200 kcal

SKŁADNIKI

• 3 średnie filety z morszczuka (360g)

• 1/4 szklanki orzechów włoskich (30g)

• 2/3 kieliszka czerwonego wina półwytrawnego (100ml)

mała cebula (50g)

posiekana natka pietruszki

sok z cytryny, ząbki czosnku, 2 goździki, kilka ziarenek pieprzu, odrobina soli

Morszczuka skrop sokiem z cytryny i natrzyj połową zmiażdżonego czosnku. Rybę odstaw w chłodne miejsce na kilkanaście minut.

Sos: drobno pokrojoną cebulę, natkę pietruszki, goździki i ziarenka pieprzu zalej winem, dodaj pół szklanki wody i gotuj pod przykryciem.

Następnie dodaj rybę i gotuj kilkanaście minut razem z sosem. Rybę przełóż na podgrzany półmisek, zaś do sosu dodaj resztę posiekanego czosnku oraz posiekane orzechy, całość chwilę pogotuj. Na koniec rybę polej gorącym sosem.

 

Paprykowe śledzie - 5 porcji – ok.180 kcal

SKŁADNIKI

• 5 filetów śledziowych (400g)

• 2 papryki czerwone konserwowe (240g)

• 4 małe cebule (200g)

• średnia cytryna

• niepełny kieliszek wytrawnego wina białego (120g)

• ¼ szklanki octu winnego (60g)

• odrobina cukru, pieprzu i soli

Filety śledziowe mocz w wodzie przez kilka godzin a następnie pokrój je na mniejsze kawałki. Wymieszaj z pokrojoną na półplastry cebulą, cytryną i kawałkami papryki czerwonej. Tak przygotowane śledzie ułóż warstwo w wąskim naczyniu. Wino zagotuj z octem winnym, a następnie dodaj cukier i dopraw. Po ostudzeniu polej śledzie przygotowaną zalewą.

 

Barszcz wigilijny na zakwasie

Przygotowanie zakwasu

składniki: 1 kg buraków, kilka ząbków czosnku,11/2l ciepłej przegotowanej wody, skórki razowego chleba.

Przygotuj duży kamionkowy garnek albo szklany słój. Surowe buraki obierz ze skórki i pokrój w niewielkie kawałki. Włóż do kamionki.

Dodaj piętki i skórki prawdziwego razowego chleba(bez miękkiego miąższu), najlepiej pieczonego bez polepszaczy.na koniec włóż kilka ząbków czosnku .

Zalej przegotowaną, ciepłą wodą, przyciśnij talerzem i górę garnka albo słoja owiń papierem pergaminowym z dziurkami. Papier chroni zakwas przed „nieproszonymi gośćmi”. Po mniej więcej tygodniu sprawdź czy zakwas ma wyraźny kwaśny zapach, wówczas jest gotowy.

Przelej zakwas do butelek. Wstaw do lodówki.

Przygotowanie barszczu wigilijnego:

Składniki: włoszczyzna z kapustą, suszone grzyby, przyprawy: ziele angielskie, listek laurowy, pieprz, sól, czosnek, cebula.

W lekko osolonej wodzie ugotuj włoszczyznę z kapustą. Oddzielnie ugotuj uprzednio namoczone grzyby z odrobiną soli. Zmieszaj wywar z warzyw i z grzybów. Dodaj przyprawy: ziele angielskie, listek laurowy, pieprz i sól. Można dodać trochę cebuli i czosnku. Dolej zakwasu z butelek – do smaku. Im więcej zakwasu, tym barszcz będzie kwaśniejszy.

Uwaga: barszcz wigilijny jest potrawą delikatną. Każde zagotowanie powoduje utratę odrobiny koloru i smaku. Przed podaniem barszcz doprowadzamy tylko do wrzenia i nalewamy do podgrzanych talerzy.

 

 

Zapasy świątecznego jedzenia zalegające jeszcze kilka dni po świętach w lodówce niepotrzebnie kuszą, nie mówiąc o tym że po kilku dobach mogą się po prostu nie nadawać do spożycia. Pamiętaj, marnotrawstwo jedzenia jest wbrew zasadom ekologicznego stylu życia…

 

Jak zdrowo przeżyć święta:

·         Unikaj całodniowego przesiadywania za stołem.

·         Staraj się spędzać czas przy stole raczej na rozmowie niż na jedzeniu.

·         Pamiętaj, że nie musisz spróbować wszystkich potraw na raz.

·         Nie nakładaj sobie bardzo dużych porcji na talerz.

·         Zamiast frytek, klusek i ziemniaków sięgaj po porcję surówki.

·         Nie jedz niczego na siłę – przejadanie to najgorszy wróg szczupłej sylwetki.

·         Deseru nie jedz bezpośrednio po obiedzie, odczekaj trochę, daj organizmowi czas na strawienie dwudaniowego obiadku.

·         Nie przesadzaj ze słodyczami i ciastami – tłuszcz najszybciej się odkłada.

·         Unikaj alkoholu – najpierw alkohol zostanie spalony a pozostały posiłek powędruje do magazynów organizmu.

·         Po spożyciu głównego posiłku wstań od stołu – unikniesz przegryzania między posiłkami.

·         Zmobilizuj rodzinę do wspólnego spaceru przynajmniej 1 raz dziennie. Aktywność fizyczna pozwoli uruchomić szybsze spalanie pokarmów.

" data-send="false" data-width="450" data-show-faces="false">