" />

VIII Lubelski Festiwal Nauki

Autor: dolinaeko Data: 2011-09-23
W dniach 17-23 września b.r. odbył się w Lublinie VIII Lubelski Festiwal Nauki. Jego międzyuczelnianym koordynatorem był w tym roku Uniwersytet Przyrodniczy.

Od początku istnienia Festiwalu jego założeniem jest popularyzacja osiągnięć naukowych regionu Lubelszczyzny. Festiwal jest adresowany do szerokiego grona mieszkańców Lublina i regionu niezależnie od wykształcenia, poczynając od przedszkola. Tegoroczny Festiwal opatrzony był hasłem: „Nauka w służbie przyrody” i zwracał uwagę na ścisły związek człowieka ze środowiskiem i konieczność życia w poszanowaniu przyrody.
Festiwal był szczególną okazją do promocji żywności ekologicznej, którą z pomocą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w pierwszych dwóch dniach imprezy wykorzystało Stowarzyszenie „EkoLubelszczyzna”. W pierwszym dniu (w sobotę 17 września) najważniejszym wydarzeniem była inauguracja Festiwalu. Stowarzyszenie przygotowało w tym dniu poczęstunek z delikatesowych produktów ekologicznych z regionu lubelskiego w formie szwedzkiego stołu dla około 150 VIP-ów. Podaliśmy przystawki, dania gorące, sałatki, owoce, soki oraz ciasta. Stoły z poczęstunkiem były estetycznie udekorowane bukietami ze słoneczników i trawy. Zebraliśmy dużo pochwał za dobry smak i wygląd potraw. Fakt, że kolacja była przygotowana z produktów rolnictwa ekologicznego, został podany do publicznej wiadomości podczas oficjalnej części inauguracji i niejednokrotnie podkreślany podczas kolacji. W drugim dniu Festiwalu, czyli w niedzielę 18 września b.r., na terenie Miasteczka Akademickiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbyła się impreza masowa: Piknik Naukowy. Przy pięknej, słonecznej pogodzie zgromadził on kilkanaście tysięcy osób, z których kilka tysięcy odwiedziło utworzoną przez nas „Ekologiczną wyspę” z Punktem Informacyjno-Promocyjnym Programu Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Punkt był specjalnie oznakowany za pomocą bannerów i odnośnego napisu, opatrzonych stosownymi logami.

W Punkcie tym Goście Pikniku Naukowego mogli:
1) pozyskać informację na temat PROW na lata 2007-2013,
2) otrzymać opracowane i wydrukowane specjalnie na okazję ulotki oraz gadżety promujące produkty ekologiczne (zakładki do książek, długopisy, torby papierowe i płócienne), opatrzone stosownymi logami,
3) skorzystać z degustacji ekoproduktów,
4) wziąć udział w konkursie wiedzy o żywności ekologicznej i otrzymać nagrody. W torbach z nagrodami (opatrzonych logami PROW 2007-2013) znalazły się: materiały promujące ekożywność, książki dla dzieci, które otrzymaliśmy Z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz próbki delikatesowych produktów ekologicznych.
Obok Punktu Informacyjnego PROW 2007-2013, który zorganizowaliśmy w namiocie projektu Dolina Ekologicznej Żywności na terenie wystawienniczym Politechniki Lubelskiej, były ustawione namioty ekoproducentów prowadzących sprzedaż, oraz namiot Ekogwarancji. Razem tworzyliśmy „wyspę”, na której poza udzielaniem informacji i porad oraz sprzedażą, sukcesywnie odbywały się kameralne inscenizacje słowno-muzyczne i taneczne Słowiańskiego Grodu oraz degustacje ekoproduktów.
Ponadto co godzinę zwoływaliśmy (przez festiwalowe nagłośnienie) chętnych do wzięcia udziału w konkursach wiedzy o rolnictwie ekologicznym i ekoproduktach. Chętnych było wielu, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zdobyli wszystkie przygotowane nagrody.
Z poczuciem satysfakcji z dobrze zrealizowanego zadania składamy serdeczne podziękowania Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi za pomoc w jego realizacji.

" data-send="false" data-width="450" data-show-faces="false">