" />

Czas na wiosenne EkoForum!

Autor: Biuro Prasowe DEŻ Data: 2013-03-08
Idzie wiosna. Przyroda budzi się do życia. Z tej okazji Dolina Ekologicznej Żywności zaprasza wszystkie Panie na bezpłatne seminarium „Eko-Wiosna”.

Szanowne Panie, początek astronomicznej wiosny już 20 marca. Ta pora roku niezaprzeczalnie kojarzy się z rozkwitem i kobiecością. Nieprzypadkowo Dzień Kobiet wypada właśnie w marcu. Jak najlepiej wykorzystać ten czas zmian w przyrodzie? Jak zadbać o zdrowie, by odbudować organizm po zimieNajprostszy sposób to udział w bezpłatnym seminarium „Eko-Wiosna” organizowanym przez Dolinę Ekologicznej Żywności oraz Centrum Edukacji Żywieniowej i Dietoterapii VitaNutrica

 

Kiedy odbędzie się seminarium? W sobotę 23 marca br., w godzinach 13:00-16:15.

Gdzie odbędzie się seminarium?W sali konferencyjnej (nr 524) Hotelu Huzar w Lublinie, przy ul. Spadochroniarzy 9.

Co obejmuje program seminarium? Po pierwsze, dyskusję z dietetykiem. Porozmawiamy o tym dlaczego należy kupować i spożywać żywność ekologiczną (i gdzie w Lublinie można nabyć), o tym co, jak i kiedy powinna jeść piękna i zdrowa kobieta aby rozwijać swój potencjał, o potrzebach żywieniowych przyszłych mam i mam karmiących piersią, o wpływie naszych wyborów żywieniowych na zdrowie i sposób żywienia naszych dzieci a także o żywieniowych faktach i mitach

Po drugie, program obejmuje także degustację ekologicznych specjałów. Po trzecie, spotkanie z psychologiem-psychodietetykiem.

 

Jak przedstawia się szczegółowy harmonogram seminarium?

13:00-13:20 Rejestracja uczestników, powitanie, prezentacja Doliny Ekologicznej Żywności (Teresa Borzęcka, biuro klastra DEŻ)

13:20-14:00 „Jak kobieta jeść powinna czyli rzecz o prawidłowym i ekologicznym żywieniu (Justyna Siwiela).

14:00-14:45 „Kobieta i dziecko: jakimi prawami żywieniowymi rządzi się ciąża, czego nam potrzeba w okresie karmienia piersią, jak kształtować dobre nawyki żywieniowe dziecka” (Justyna Siwiela).

14:45-15:00 Degustacja ekologicznych produktów Doliny.

15:00-15:30 „Porozmawiajmy o jakości: dlaczego ekożywność” (Justyna Siwiela).

15:30-16:00 „O nawykach jedzeniowychokiem psychodietetyka” (Magdalena Jarzębowska)

16:00-16:15 Podsumowanie spotkania i pożegnanie uczestników.

 

Kto poprowadzi seminariumDwójka ekspertów od dietetyki i psychodietetyki: Justyna Siwiela oraz Magdalena Jarzębowska. Poznaj naszych ekspertów!

Justyna Siwiela- dietetyk kliniczny, magister zdrowia publicznego i magister inżynier technologii żywności. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego, a także Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Uczestniczka wielu konferencji i zjazdów poruszających problematykę żywienia w zdrowiu i chorobie, członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością oraz Stowarzyszenia „Ekolubelszczyzna”. Współautorka  książki „Kuchnia pełna przygód”. Właścicielka Poradni Dietetycznej VitaNutrica.

Magdalena Jarzębowska psycholog i psychodietetyk, trener warsztatów psychologicznych (rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne). Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Współpracuje jako wykładowca ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie i Wrocławiu, na kierunku studiów podyplomowych „Psychodietetyka”. Autorka programu wspierającego odchudzanie i zmianę nawyków żywieniowych „Nowa lekkość bytu”, realizowanego w lubelskich lecznicach.  

 

Jak zgłosić swój udział w seminarium?To bardzo proste. Można to zrobić na 3 sposoby:

- wypełniając elektroniczny formularz kontaktowy na stronie www.vitanutrica.pl ,

- lub wysyłając e-mail na adres info@vitanutrica.pl ,

- albo kontaktując się z nami na Facebooku.

W zgłoszeniu prosimy podać liczbę osób, ich imiona i nazwiska oraz numer telefonu kontaktowego.

 

Dodatkowe niespodzianki?Wśród uczestników rozlosowane zostaną dodatkowe prezenty w postaci e-booku „Kuchnia pełna przygód, czyli na tropie tajników dobrego odżywiania”.

To wspaniała książka do wspólnego czytania dla dzieci i dorosłych. Opowiada historię Gabrysi, która podczas wakacji spędzanych razem z rodzicami w pewnym starym hotelu poznaje tajniki dobrej i zdrowej kuchni. Więcej informacji o e-booku http://jarzebowska.com/index.php?g=kuchnia-pelna-przygod

 

Dolina Ekologicznej Żywności serdecznie zaprasza na seminarium „Eko-Wiosna”. Uwaga: proszę się śpieszyć! Udział w seminarium jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona

Galeria strony

" data-send="false" data-width="450" data-show-faces="false">